Tanie latanie dla każdego - poradnik

Coraz chętniej odkrywamy świat. Jak to robić niskim kosztem?

Od czasu wejścia do Unii Europejskiej nie podróżowaliśmy tak często, jak ubiegłym roku – wynika z badań CBOS*, a rok bieżący, jak przewidują eksperci, będzie pod tym względem jeszcze lepszy. Trend na zwiedzanie świata nie ustaje wśród Polaków, bardzo chętnie szukamy okazji, by niewielkim kosztem odbyć podróż życia. – Masowo poszukujemy korzystnych ofert dotarcia do wyjątkowych miejsc. Jesteśmy coraz lepiej zorientowani w tajnikach wyszukiwania tanich podróży, a oferta w tym zakresie jest rozległa. Od ekscytującej podróży dzieli nas czasem tylko kilka kliknięć w internecie – mówi Maciej Knopa, Travel Manager FRU.PL.

Dobry timing, czyli polowanie na tani lot

Poszukiwanie tanich lotów nie zawsze zaczyna się od ustalenia daty czy nawet kierunku podróży. Ceny biletów zmieniają się nieustannie i planowana wycieczka może okazać się niewypałem, jeśli w momencie zakupu oferta będzie zbyt wysoka. Przewoźnicy ustalają ceny co najmniej kilka miesięcy przed datą lotu, biorąc pod uwagę wiele czynników. Najwyższe ceny obowiązują w święta, weekendy oraz przy specjalnych okazjach (np. walentynki), najniższe można znaleźć poza sezonem, czyli w przypadku kierunków europejskich między listopadem a lutym. Dodatkowo, linie lotnicze ustalają własne promocje, np. na dany lot albo w danym dniu. Liczba tanich biletów jest ograniczona, dlatego wcześniejsza rezerwacja oznacza atrakcyjniejszą cenę – bilety na tej samej trasie mogą być nawet 4 razy tańsze niż w przypadku prób zakupu „w ostatniej chwili”.

Poza tym większość osób stara się kupować loty w godzinach wieczornych lub w weekendy – i o tej właśnie porze loty są droższe. Tanie bilety łatwiej znaleźć w ciągu dnia roboczego, dlatego najlepiej jest sprawdzać ceny nawet kilka razy dziennie. Praktyczne jest też korzystanie z wyszukiwarek tanich lotów, które oszczędzą czas poświęcony na sprawdzanie po kolei każdej linii oraz wskazują, w jakim okresie wylot do danego miejsca jest najtańszy. - Tanie latanie wymaga elastyczności. Nie planujmy podróży w środę i powrotu w niedzielę, bo w tych dniach ceny są nawet i 3 razy wyższe niż gdybyśmy polecieli w czwartek i wrócili we wtorek – zauważa Maciej Knopa.

Stąd czy stamtąd, czyli z którego lotniska?

Cena biletu zależy też od miejsca wylotu. Zwykle tańsze są bilety z mniej uczęszczanych lotnisk, np. bilety do Paryża będą tańsze z Wrocławia niż z Warszawy, dlatego poszukując lotów warto uwzględniać różne lotniska wylotowe. Bywa też, że nawet wylot z innego kraju może być bardziej opłacalny, o czym powinny pamiętać szczególnie osoby mieszkające niedaleko granic państwowych. Warto też rozważyć dokładnie lotnisko docelowe, zwłaszcza w przypadku miast, wokół których jest po kilka lotnisk (np. Bruksela, Paryż, Londyn). W porównaniu cen pomogą wyszukiwarki lotów – ale uwaga, nie wszystkie! Tylko niektóre dają możliwość wyszukania za jednym razem biletów do wszystkich portów wokół miasta. Należy brać pod uwagę, że cena dojazdu z lotniska do naszego miejsca podróży może być taka sama, jak różnica w cenie biletu na inne lotnisko.  Zatem – liczymy koszty podróży „spod domu do hotelu”, biorąc pod uwagę wszystkie lotniska w pobliżu miejsc wylotu i przylotu.

Smart Connection, czyli lot złożony

Wyszukiwarki tanich lotów oferują coraz bardziej zaawansowane usługi, w tym loty składane, pozwalające w jednej podróży łączyć połączenia różnych linii. Przykładem takich przelotów mogą być Smart Connection. To najtańsze, dostępne np. w serwisie www.fru.pl loty z przesiadką do miast Europy, Azji, Ameryki Południowej i Stanów Zjednoczonych. Cena tego typu połączeń jest nawet do 90% niższa niż cena biletów dostępnych na innych portalach. Loty są składane także z myślą o zapewnieniu podróżującym czasu na zwiedzenie miasta przesiadkowego. W ten sposób za mniejsze pieniądze zwiedzamy więcej. Przykładowo: bilet bezpośrednio do Portugalii w listopadzie może kosztować ok. 1000 zł, podczas gdy lecąc tam przez Brukselę zapłacimy jedynie ok. 150 zł. Ten rodzaj podróżowania jest nowością na naszym rynku i cieszy się coraz większą popularnością. - Wyszukiwarka Smart Connection, bazując na skomplikowanych algorytmach, analizuje dostępne loty i ich ceny. W minione wakacje chętnie korzystali z niej wielbiciele ciepłych krajów, którzy najczęściej wybierali loty składane do Portugalii i Hiszpanii, w tym na Ibizę i Teneryfę - podsumowuje Maciej Knopa.

Kompresja bagażu

Poza wyszukiwaniem lotów pozostaje jeszcze jedno pole do dużych oszczędności – bagaż. Tanie linie oszczędzają m.in. ustalając rygorystyczne limity bagażowe, w związku z czym lepiej dobrze zaplanować, co ze sobą weźmiemy i w co się spakujemy, a nawet – w jakiej kolejności.

Jeżeli zabieramy ze sobą elektronikę lub garnitur, wybierzmy walizkę, która lepiej zabezpiecza zawartość. W innym przypadku warto postawić na torbę – jest elastyczniejsza, dzięki czemu zmieści więcej rzeczy. Najlepszą opcją jest torba na kółkach, którą można wygodnie prowadzić.

Jest wiele sposobów na zmniejszenie bagażu, np. zamiast ręcznika frotte warto wybrać szybkoschnący z mikrofibry, najcięższe ubrania założyć na siebie na czas lotu – to pomoże już na wstępie pozbyć się kilku kilogramów bagażu. Warto zrezygnować z przewożenia książek i gazet, należy też unikać pakowania kosmetyków czy płynów, które są objęte restrykcjami, a za granicą można kupić je w cenach porównywalnych do polskich. Ubrania nie będą zajmowały dużo miejsca, jeśli zapakujemy je w worki próżniowe albo kompresyjne, co pomaga zmniejszyć objętość bagażu nawet o połowę.

Elektroniczne gadżety pakujemy na końcu, ponieważ obsługa i tak poprosi o ich wyjęcie w czasie kontroli. Należy też pamiętać, że w większości linii nie wolno pakować sprzętu elektronicznego do bagażu rejestrowanego. Wyjazd na tydzień nie wymaga pakowania się do więcej niż jednej walizki czy torby, poza tym koszty bagażu rejestrowanego zwykle sprawiają, że podróż tanimi liniami przestaje się opłacać.

Ze wszystkich rad na tanie podróżowanie, najważniejszą jest, aby być elastycznym i wytrwałym. Za pomocą wyszukiwarki lotów możemy wówczas z powodzeniem i przy niewielkim nakładzie finansowym odwiedzać wszystkie nasze wymarzone miejsca.

 

* Raport CBOS nr 16/2015 pt. “Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 roku i plany na rok 2015”: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2015/K_016_15.PDF


dostarczył infoWire.pl